Koku Tutkumuz

Koku Tutkumuz
12.10.2017

Bir parfüm kutusunun arkasındaki yazıyı okumayı deneyip ne yazdığını anlamakta zorlananlar bilirler; koku dünyasının kendine has, terimlerle dolu bir dili vardır. :) Hatta bir çoğumuz parfüm ve EdT’yi bile karıştırıyor olabiliriz değil mi? Gelin birlikte bu kendine has dili olan koku dünyasının belli başlı isim ve terimlerini inceleyip parfum dünyasının kapılarını aralayalım:)

KOKU TÜRLERİ

Eau de Cologne - EdC: En hafif konsantrasyona sahip kokudur, %3 etken madde içerir, sıcak yaz günleri için iyi bir seçenektir. Daha çok tazelenmek için kullanılır ve kokuları çok kalıcı değildir.

Eau de Toilette - EdT: %3 ile %8 arasında bir koku maddesi konsantrasyonu içerir, bahar ve yaz günleri için uygundur. Tazeleyici, canlandırıcı kokulardır ve çok uzun kalıcılıkları yoktur.

Eau de Parfum - EdP: EdP’ler kokunun orta, üst ve alt notalarını sergiler. Saç veya kıyafete sıkmak için tercih edilmelidir, ancak hassas kumaşlara sıkmaktan kaçınılmalıdır. En yoğun konsantrasyona sahip koku biçimi olan Parfüm’ün daha hafif şeklidir. EdP parfümle karıştırılmamalıdır.

Ve kokunun vazgeçilemeyen hali parfüm...

Parfüm: Parfüm koku maddesinin en yoğun halini içerir. Üst, alt ve orta notaları zamanla ortaya çıkar ve uygulandıkça farklılaşır. Kokuların en güçlüsüdür ve tene kısa fısfıslarla uygulanmalıdır.

 

KOKU AİLELERİ

Çiçeksi Kokular: Bir çiçek buketinin kokusunu içeren parfümlere denir. Portakal çiçeği, frezya ve şakayık bu kokularda sık kullanılan kombinasyonlardır, fakat gül gibi tek bir içerikten oluşan çiçeksi parfümler de vardır.

 

Baharatlı / Odunsu Kokular: Baharatlı parfümlerin sıcak ve yoğun kokuları vardır; içeriklerinde tarçın, tütün, sandal ağacı, sedir ağacı veya zencefil notalarına rastlanabilir. Paçuli de odunsu ve baharatlı EdC’lerde sıkça rastlanan bir içeriktir.

 

Koku dünyasını artık daha yakından tanıdığımıza göre Sevil Parfümeri ile koku dünyasını keşfetmeye devam edin. :) Sevil Parfümeri 1. katta sizleri bekliyor.

BLOG YAZILARI
  • Antalya Migros Açılış-Kapanış Saatleri10:00 AÇILIŞ
    22:00 KAPANIŞ

  • AAntalya Migros Telefon+90 (242) 230 11 11