Kozmetik Ürünlerde Dikkat Etmeniz Gerekenler Neler?

Kozmetik Ürünlerde Dikkat Etmeniz Gerekenler Neler?
23.02.2018

Güzelleşmek ve bakım amaçlı kullandığınız kozmetik ürünlerinin sağlığımızı tehdit edecek ölçüde zararlı kimyasallar içerdiğini biliyor muydunuz? Peki kullandığımız ürünlerde hangi maddelere dikkat etmeliyiz?

1. Paraben

Kozmetik ürünlerinin dayanıklılık süresini uzatmak için kullanılan bir koruyucu maddedir. Kanser hastalarından alınan biyopsi örneklerinde rastlanılan paraben, renkli kozmetiklerden deodorantlara ve şampuanlara kadar birçok farklı üründe karşımıza çıkıyor.

2. Sentetik Renklendirici

Kozmetik alışverişlerinizde ürünlerin içerik kısmındaki FD&C ve D&C yazılarına dikkat etmelisiniz. Yapay renklendirici kullanıldığını gösteren bu yazıları paketlenmiş gıda ve kozmetik ürünlerinin içeriğinde bulabilirsiniz.

3. Parfüm

Özellikle nemlendirici ve şampuanlarda kullanılarak hoş bir koku sağlayan parfüm içeriğinin doğal yağlardan elde edilmediği sürece sağlığa zarar verdiğini biliyor muydunuz? Kozmetik ürünlerinin içine koyulan bu yapay kokular, cilt alerjilerine ve solunum problemlerine yol açabilir.

4. Ftalat

Özellikle oje, parfüm, losyon ve saç spreylerinden kullanılan ftalat, meme kanseri riskini arttırır ve ergenlik çağındaki kadınlarda göğüs gelişimine zarar verir.

5. SLS

Yani sodyum lauryl (loril) sülfat, şampuan, yüz temizleyici, duş jeli, akne ilacı gibi köpüren ürünlerin büyük çoğunluğunda bulunan SLS, kimi zaman özellikle cilt tipine göre çeşitli tahrişlere yol açıyor.

BLOG YAZILARI
  • Antalya Migros Açılış-Kapanış Saatleri10:00 AÇILIŞ
    22:00 KAPANIŞ

  • AAntalya Migros Telefon+90 (242) 230 11 11